آموزش روز‌های هفته به زبان فرانسه 0 تا 100

آموزش 0 تا 100 روز‌های هفته به زبان فرانسه صورت تضمینی در بهترین آموزشگاه زبان فرانسه در تهران , به سادگی زبان فرانسه را یاد بگیرید. : آموزش روزها و ماه ها در هر زبانی جز مهم ترین مباحثی می باشد که یادگیری آن ها ضروری می باشد. در هر مکالمه و کاری این نام ها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا برای ملاقات ها، قرارهای کاری، تمامی کارهایی که باید از قبل وقت رزرو کنید شما نیاز دارید از نام روز ها استفاده کنید و اگر به آن ها تسلط نداشته باشید با مشکلی بزرگی رو به رو خواهید شد. زبانی ها در این مقاله به آموزش ماه ها و روزهای هفته به زبان فرانسوی می پردازد اگر قصد یادگیری آن ها را دارید حتماً با ما همراه باشید.

روزهای هفته و ماه های سال مواردی هستند که نمی توان از یادگیری آن ها چشم پوشی کرد. برای هر کسی یادگیری زبان فرانسه سخت خواهد بود و مطمئناً باید برای یادگیری پشتکار زیادی داشته باشید مخصوصاً ماه ها و روز ها که تنوع زیادی ندارند و شاید از نظر برخی افراد جذابیتی ندارند و یادگیری آن ها خسته کننده می باشد ولی شما می توانید با استفاده از روش های مختلف این راه را برای خود شیرین تر و هموار تر کنید.

در ابتدا باید توجه کنید که برای یادگیری این کلمات به هیچ وجه با زبان مادری خود آن ها را مقایسه نکنید و همه چیز را که قبلاً آموختید فراموش کنید زیرا تفاوت های زیادی در بین زبان ها وجود دارد. در ادامه ابتدا به آموزش روز های هفته می پردازیم.

آموزش روزهای هفته به زبان فرانسه

در این قسمت اسامی روزهای فرانسوی را در مقابل زبان انگلیسی و فارسی آن برای شما آورده ایم تا ابتدا با نام آن ها آشنا شوید.

روزهای هفته به زبان فرانسه

به چند نکته در این باره توجه کنید:

  • در فرانسه نیز مانند انگلیسی و برخی از زبان ها از هفته از دوشنبه شروع می شود.
  • اسامی روزها با حروف کوچک نوشته می شود در صورتی که در زبان انگلیسی با حروف بزرگ آغاز می شوند.

اصطلاحات دیگر برای روز‌های هفته به زبان فرانسه

علاوه بر یادگیری اسامی ایام هفته شما باید در کنار آن ها عبارت ها و اصطلاحاتی را یاد بگیرید. این اصطلاحات بسیار کاربردی می باشند و در مکالمات روزانه مکرر مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

ایام هفته به زبان فرانسه

Faire le pont – (lit. “to make a bridge”)

معنای لغوی : پل زدن – معنای ضمنی: یک آخر هفته طولانی، یک روز مرخصی اضافه علاوه بر تعطیلی عمومی که در ادامه به تور کلی به توضیح این موضوع می پردازیم.

در هر کشوری مراسمات و رسم هایی وجود دارد که مختص آنجا می شود فرانسه نیز از این قاعده مستثنا نیست. منظور از عبارت Faire le pont – (lit. “to make a bridge”) تعطیلات عمومی می باشد که بیشتر در روزهای سه شنبه یا پنج شنبه اتفاق میوفتد. در این کشور بیشتر مردم عادت دارند که یک روز را نیز مرخصی بگیرند و روزهای تعطیل خود را افزایش دهند و در مواقعی نیز تعطیلات عمومی را با گرفتن مرخصی به تعطیلات آخر هفته متصل می کنند. در حالت کلی می توان گفت مردم فرانسه عادت دارند که بین دو تعطیلی رو مرخصی بگیرند که این موضوع در کشور ما نیز رایج می باشد.

توجه کنید که فقط خواندن نام روزهای هفته برای یادگیری کافی نمی باشد بلکه باید از روش ها و تکنیک های مختلفی استفاده کنید که ما در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم. این روش ها باعث می شوند شما سریع تر و راحت تر زبان فرانسه را یاد بگیرید.

1. برنامه ریزی های هفتگی خود را به زبان فرانسه انجام دهید.

اگر شما جز افرادی می باشید که برای تمامی روزها و ساعات خود برنامه منظمی دارید و روزانه برنامه ریزی می کنید بهتر است از این به بعد این کار را به زبان فرانسه انجام دهید برای مثال نام تمامی روزها را به این زبان بنویسید تا به صورت مکرر آن ها را ببینید این کار باعث می شود خیلی راحت اسامی روزهای هفته را به خاطر بسپارید. اگر هم جز افرادی می باشید که برنامه ریزی ندارید می توانید برای یادگیری زبان هم نیز که شده این کار را از همین امروز شروع کنید.

برنامه ریزی روزانه کار بسیار راحتی می باشد شما می توانید برای این کار از روش های مختلفی استفاده کنید. راحت ترین کار تدوین یک جدول به سلیقه خودتان می باشد ولی اگر می خواهید یک دفتر زیبا و خطوط صاف و جدول های منظم داشته باشید بهتر از پلنر های موجود در بازار تهیه کنید. این دفتر ها در کتابخانه ها به زبان های مختلف موجود می باشند که شما می توانید پلنر به زبان فرانسوی تهیه کنید که شاید این مورد کمتر در بازار موجود باشد و نیاز به کمی گشتن دارد.

سایر فعالیت های یادگیری روز‌های هفته به زبان فرانسه

از دیگر کارهایی که می توانید برای یادگیری بهتر زبان فرانسه و روز‌های هفته به زبان فرانسه انجام دهید تغییر زبان کامپیوتر خود و همچنین گوگل و گوشی موبایل به زبان فرانسه می باشد این کار باعث می شود چشم شما با کلمات فرانسوی آشنا شود و راحت تر آن ها را به خاطر بسپارید. همچنین می توانید ویدیو های مختلف با زبان اصلی فرانسوی دانلود کنید و هر روز تماشا کنید برای راحتی کار می توانید با زیرنویس فارسی دانلود کنید تا مفهوم فیلم را راحت تر متوجه شوید و حوصلتان سر نرود.

در حالت کلی برای یادگیری هر زبانی باید آن را به اصطلاح با پوست و گوشت خود عجین کنید یعنی روزانه از کلمات استفاده کنید و همچنین در مکالمات خود هر لغت تازه ای را که یاد می گیرید مورد استفاده قرار دهید. اگر تمامی دستگاه های خود را به زبان فرانسه تغییر دهید و حتی اگر معنی لغات را نیز نمی دانید باز باید دسکتاپ و … را به زبان فرانسه تغییر دهید تا مدام جلوی چشمتان باشد این کار باعث می شود بدون این که سعی کنید لغات را حفظ کنید آن را یاد خواهید گرفت. در حالت کلی یادگیری زبان دوم نیاز به تلاش و پشتکار و همچنین علاقه دارد که جز مهم ترین اصل های یادگیری زبان جدید می باشند.

2. اسامی روز‌های هفته به زبان فرانسه را به صورت آهنگ حفظ کنید.

هر چیزی را که بخواهید سریع تر به حافظه بسپارید بهتر است به صورت موسیقی و ریتم دار حفظ کنید. زبان جدید و لغات نیز اینگونه می باشند. برای یادگیری زبان فرانسوی نیز بهتر است به آهنگ های فرانسوی گوش کنید برای این کار می توانید در گوگل سرچ کنید و آهنگ های مختلف فرانسوی را به همراه معنی آن ها دانلود کنید از جمله آن ها که بسیار معروف هستند می توان به این دو آهنگ اشاره کرد:

“Chanson des jours de la semaine”(با لهجه کبکی québécois)

“Les jours de la semaine”(ساده و آهنگین!)

روش دیگری که نیز وجود دارد شما می توانید لغات را در کنار هم قرار دهید و به صورت آهنگ حفظ کنید؛ مثلا اسامی روز های هفته را طوری در ریتم وار به طوری که می توانید حفظ کنید کنار هم قرار دهید و هر دقیقه با خود تکرار کنید. افراد برای حفظ موارد مختلفی این کار را انجام می دهند که از جمله آن می توان به الفبای فارسی و انگلیسی، جدول ضرب، جدول مندلیف و … اشاره کرد. اگر شما چیزی را با آهنگ و ریتم به خاطر بسپارید خیلی دیر از یادتان می رود حتی گاهی اوقات شما آن را اصلا فراموش نمی کنید.

در نتیجه بهتر است هر لغت تازه ای که یاد می گیرید بهتر است وارد آهنگ خود کنید و با بقیه شعر خود ساخته خود هر روز آن ها را تکرار کنید. توجه کنید که این کار را می توانید برای عبارت ها و اصطلاحات نیز انجام دهید برای مثلاً شما جمله اسم شما چیست را یاد گرفته اید می توانید آن را به صورت ریتم و همراه با آواز هر روز با خود و حتی در ذهن خود تکرار کنید. این تمرینات برای شما بسیار نتیجه بخش و همچنین لذت بخش خواهد بود به طوری که دیگر از یادگیری زبان فرانسه خسته نخواهید شد.

3. از ریشه شناسی برای حفظ کلمات و یادگیری آن ها استفاده کنید.

توجه کنید که یکی دیگر از راه های یادگیری زبان جدید و لغات توجه به ریشه آن ها می باشد. شاید فکر کنید که اسانی ایان هفته نیاز به چنین کار هایی ندارد درحالی که این نام ها بسیار مهم هستند و همیشه باید ان ها را به خاطر داشته باشید. نام روز‌های هفته به زبان فرانسه  هر کدام ریشه های مختلفی دارند که در ادامه به همه آن ها اشاره می کنیم.

Lundi — Monday دوشنبه

در زبان فرانسه معادل کلمه ماه «lune» می باشد و همان طور که می دانید معادل روز دوشنبه نیز «lundi» است که کاملا ریشه ای از ماه در آن دیده می شود. در بیشتر زبان ها اینگونه می باشد به طوری مثال در زبان انگلیسی نیز Monday در ریشه خود کلمه ماه را مخفی کرده است.

Mardi — Tuesday سه‌شنبه

ریشه‌یابی کلمه‌ی «Mardi» یا (سه‌شنبه) کمی سخت‌تر است. این کلمه به خاطر «مارس» (Mars)، خدای رومی جنگ، نام‌گذاری شده است. در زبان انگلیسی، کلمه‌ی (Tuesday) به خاطر خدای Tyr (تیر) نامگذاری است. مگراینکه شما اساطیر اسکاندیناوی را کاملاً بشناسید. در این صورت، این تکنیک زیاد کمکتان نخواهد کرد.

البته می‌توانید این اسم را به کمک نام جشن مسیحی‌ها یعنی Mardi Gras به خاطر بسپارید. جشن Mardi Gras در حقیقت نام جشنی در نیو اورلئان است. روز Mardi Gras روز جشن مسیحیان کاتولیک است، این روز به نام «Fat Tuesday» یا (سه‌شنبه‌ی چاق) نیز شناخته شده است. این روز یک روز قبل از روز «Ash Wednesday» یا (چهارشنبه‌ی خاکستری) است. اولین روز از ایام روزه‌داری مسیحی‌ها؛ بنابراین آن‌ها در روز Fat Tuesday تمام آرد و کره باقی‌مانده‌ در گنجه‌هایشان را می‌خورند تا خود را برای چهل روز روزه‌داری در ایام Lent آماده کنند.

Mercredi — Wednesday چهارشنبه

روز چهارشنبه «Mercredi» بسیار نزدیک به کلمه «Mardi» می باشد. روز چهارشنبه در بین فرانسوی ها به روز خدای عطارد معروف است که عطای عطارد نماد فصاحت، رزق و روزی و … می باشد. شاید با این کلمه نتوانید چهارشنبه را به خاطر بسپارید به همین دلیل ریشه دیگری نیز پیشنهاد می دهیم. همانطور که Mercury ارتباط بین خدایان و بندگان است و آن را می‌توان نیمه‌راه بین دو دنیا در نظر گرفت، mercredi (چهارشنبه) نیز نیمه‌ی راه در هفته‌ی کاری محسوب می‌شود. بهتر است بدانید شما می توانید با مطالعه برای حفظ کردن این کلمه از ریشه های دیگر نیز استفاده کنید.

Jeudi — Thursday پنجشنبه

مجددا کلمه‌ی «Jeudi» نیز نامی برای خدای رومی است؛ اما حدس بزنید چه کسی؟ بله زئوس یا ژوپیتر. در زبان انگلیسی، Thursday برای Thor (ثور) نام‌گذاری شده است. از آنجا که Thor نام خدای مشهور افسانه‌ای است (خصوصاً که جدیداً به عنوان یک ابرقهرمان در فیلم‌های ماورایی و تخیلی مشهور شده‌ است) پس هر وقت خواستید به (پنجشنبه) در زبان فرانسه و انگلیسی فکر کنید، این را به خاطر بیاورید که Thursday برای مهم‌ترین خدایان خیالی نام‌گذاری شده‌ است؛ ثور اسکاندیناوی‌ها و زئوس رومی‌ها. به این ترتیب هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنید که Jeudi به زبان فرانسه یعنی «پنجشنبه».

Vendredi — Friday جمعه

برای یادگیری این لغت می توان از کلمه «Venus» کمک گرفت که نماد عشق و زیبایی می باشد. جمعه که معادل آن vendredi می باشد برای یکی از خدایان رومی نام گذاری شده است و ریشه ونوس در آن مخفی شده است.

Samedi — Saturday شنبه

این روز متعلق به هیچ خدایی نمی باشد. برای یادگیری این لغت می توانید از dambati dies که به معنی «روز Sabbath» (Sabbath day) می باشد استفاده کنید زیرا کلمه samedi از این کلمه گرفته شده است. اگر یادگیری این لغات نیز سخت است می توانید از دیگر تکنیک ها و کلمه های مشابه به Samedi — Saturday استفاده کنید تا بهتر بتوانید آن را به خاطر بسپارید.

Dimanche — Sunday یکشنبه

این روز نیز مانند روز شنبه متعلق به هیچ خدایی نمی باشد و از اسامی آن ها برگرفته نشده اند. روز یک شنبه یعنی Dimanche از عبارت لاتین dies dominicus که به معنی «روز لرد» (the day of the Lord) می باشد ساخته شده است. کلمات فرانسوی اگر ریشه فرانسوی نیز نداشتند می توانید از ریشه لاتین استفاده کنید.

همه این روش ها و تکنیک ها فقط به عنوان پیشنهاد می باشد و شما برای یادگیری بهتر روز‌های هفته به زبان فرانسه می توانید از آن ها استفاده کنید. به غیر از این روش ها می توانید از روش های دیگری نیز استفاده کنید تا سریع تر و راحت تر به هدف خود یعنی یادگیری زبان فرانسه برسید. زبانی ها با برگزاری دوره های مختلف و استفاده از اساتید باتجربه و کاربلد شما را در رسیدن به مقصد یاری می کند. البته در این مسیر شما هم نیز باید علاقه و پشتکاری زیادی داشته باشید تا بتوانید با موفقیت به مقصد برسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *